Fruits Things

GAME OF SULTANS İNCELEMESİ

Oyunu diğer strateji oyunlarından ayıran en önemli özellik Osmanlı temasıyla işlenmesidir. Oyun genel olarak Osmanlı İmparatorluğu yapısı üzerine kurulmuş görünse de Osmanlı tarihiyle alakası olmadığı gibi Roma İmparatorluğu’nun saray ve ordu yapısı benzetilmeye çalışılmıştır. Oyunda Tedbil-i Kıyafet, Harem, Taşra, Arz Merkezi, Sefer-i Humayun, Enderun gibi kavramlar ve alanlar olmasına rağmen sıradan strateji oyunlarındandır.

Oyunda ilerledikçe vezirler geliştirilerek savaşta daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Vezirler ve ordu savaştıkça geliştirebilmektedir. Genel amaç, Sultan seviyesine yükselip devletlerarası sıralamada puanla birlikte daha ileri seviyelere gelmektir. Ayrıca başlarda oldukça hızlı ilerleme kaydedilmesine rağmen ilerleyen seviyelerde oynanabilirlik zorlaşmaktadır.

Game of Sultans Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Game of Sultans oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Game of Sultans yalnızca çevrimiçi oynanabilen Simulation Role-Playing Game (Similasyon Rol Yapma) oyunudur. Oyunda oyun içi satın alma özelliği bulunmaktadır. Game of Sultans oyunu Osmanlı Devleti’nden esinlenerek yapılmıştır. Oyun oynanış itibarı ile çok kolay olup ilerleme kaydetmek için oyunda çok fazla süre kalmak ya da kısa zaman aralıklarında oyunu sürekli açmak gerekmektedir. Oyunun amacı savaşlar yaparak, vezirleri geliştirerek, varis sahibi olarak sultanın seviyesini artırıp ilerleme kaydederek sıralamada daha üst sıralara çıkmaktır.

Oyunda altın, yemek, asker ve elmas temel kaynaklardır. Altın, yemek ve asker kaynağı belirli süre aralığında otomatik olarak oyun tarafından verilmektedir. Oyunun diğer bir kaynağı olan elmas ise görevler tamamlandıkça kazanılabilmekte aynı zamanda çevrimiçi satın alınabilmektedir. Oyunda Arz odası, Enderun, Ziyafet, Er Meydanı, Tedbil-i Kıyafet ve Harem gibi bölümler bulunmakta ve bu bölümlerdeki gerekli görevler tamamlandığında ilerleme kaydedilmektedir. Game of Sultans oyununda belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra çevrimiçi konuşma seçeneği açılmaktadır.

Bu sayede hem çevrimiçi sohbet edebilme hem de varisler diğer oyuncuların varisleriyle evlendirilebilmektedir. Oyunda ilerleme kaydedildikçe kaynaklar verilmekte ve bazı görevler otomatik olarak tamamlanmaktadır. Bu durum oyuncuyu oyunda ilerleme konusunda tetikleyip oyunda daha fazla zaman harcamasına neden olmaktadır.

Game of Sultans Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 7 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Game of Sultans oyununun oynanış itibari ile çok basit olması ve ekstra bir çaba gerektirmemesi de göz önüne alındığında olumlu bir yönü bulunmamaktadır. Oyunun olumsuz yönlerine bakacak olursak oyunda ilerleme kaydedilmesi için oyuna sürekli giriş yapılıp oyunda fazla zaman geçirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda oyunda sıralama bölümü bulunması oyuncuları rekabete sokmakta ve hırslandırmaktadır.

Bu durumlar oyuncunun oyuna bağımlı hale gelmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca, oyunda çevrimiçi sohbet özelliğinin bulunması sebebiyle diğer oyunculardan gelebilecek müstehcen ve uygunsuz içerikli konuşmalara maruz kalınabilmektedir. Oyun içerisinde müstehcen ögeler barındırmaktadır. Cariye ve Tedbil-i Kıyafet bölümünde cariye ve kadınlar ön plana çıkarılmıştır. Kullanılan karakterler dekolteli ve ilgi çekici olarak hazırlanmış ve oyun çekici gösterilmeye çalışılmıştır. Oyunda reklam izleyip oyun içi kaynak vs. kazanma seçeneği bulunmaktadır. Bu reklamlar kumar ve müstehcenlik barındırabilmektedir. Olumsuz içerikler barındıran bu reklamlar çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Game of Sultans oyunu, Osmanlı Devleti döneminden esinlenmesine rağmen gerçek Osmanlı Devleti tarihini yansıtmamaktadır.

Diğer yandan, oyunda oyun içi satın alma özelliği bulunmaktadır. Oyunun rekabetçi ve hırslandırıcı etkilerinin yanı sıra oyunda seviye arttıkça belirli özelliklerin açılmaya başlaması oyun içi satın almayı cazip hale getirmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *